امروزه انواع گوناگونی از طراحی های بسته بندی وجود دارند ولی در حقیقت یک بسته بندی نوآورانه چیست؟

طی سالیان گذشته تغییرات و به روز رسانی های قابل توجهی در دنیای بسته بندی به منظور جلب رضایت هرچه بیشتر  مشتریان و افزایش سازگاری با محیط زیست صورت گرفته است.

این بسته بندی های نوآورانه علاوه بر تغییر سبک خرید مشتریان به دنبال تبدیل دنیا به محلی پاک تر به وسیله کاهش مصرف منابع محدود موجود و همچنین کاهش زباله ی تولیدی هستند.

در ادامه به بررسی ۱۰ مورد از این نوآوری ها خواهیم پرداخت.

  1. بسته بندی بدون ضایعات

به منظور کاهش ضایعات بسته بندی، شرکت یونیورسال بایوپک تصمیم به تغییر منبع اولیه بسته بندی اش گرفته است. این شرکت از درختان بامبو و کاساوا برای کاهش زباله های تولیدی استفاده می کند. پس از ۵ سال تحقیق و ساخت فرمولاسیون های متفاوت، در نهایت از ضایعات شرکت تولید کننده چوب های غذاخوری موفق به ساخت بسته بندی بدون ضایعات شدند.

این شرکت در تلاش است  تا فوم های پلی اورتانی، کیف های پلاستیکی یا هرچیزی که منجر به تولید زباله شده و قابلیت بازیافت یا تجزیه شدن را ندارد را با محصول جدیدش جایگزین کند.

 

  1. ظرف آلومینیومی بسته بندی مرغ و گوشت

ضایعات محصولات غذایی و بسته بندی آن­ها مساله ی مهمی در صنعت است. شرکت ادونتا، یک بسته بندی جدید مخصوص گوشت و مرغ ارائه کرده است که به نوبه ی خود جدید است. مرغ و گوشت روی یک ظرف آلومینیومی وکیوم شده و اکسیژن از بسته بندی خارج می شود. در نتیجه ی این عملیات طول عمر محصول تا ۳۰۰ درصد افزایش می یابد. علاوه بر افزایش طول عمر محصول، این بسته بندی باعث راحتی مصرف کننده ها در استفاده ی مستقیم از محصول جهت قرار دادن مستقیم درون فر می شود.

در پست های بعدی به موارد دیگر خواهیم پرداخت.