بلاگ

تفاوت استانداردهای رنگی CMYK و RGB؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که فایلی را برای چاپ به چاپخانه‌ سپرده باشید و طرح چاپ شده از نظر رنگی با آنچه در صفحه رایانه خود دیده اید کمی متفاوت باشد. این تفاوت ناشی از اشتباه چاپخانه یا کیفیت پایین چاپ آن مجموعه نیست بلکه دلیل اصلی این مسئله تفاوت استاندارد رنگی است که رایانه برای نمایش رنگ‌ها بر روی صفحه نمایش و چاپخانه برای ساخت رنگ‌ها برای چاپ بر روی کاغذ استفاده می‌کنند.

رایانه برای ساخت رنگ‌های مختلفی که در تصاویر وجود دارند( یعنی در مواقعی که لازم نیست تصویر یا طراحی بر روی کاغذ یا به صورت فیزیکی چاپ شود) از استاندارد  RGBاستفاده می کند که مخفف سه رنگ قرمز (Red)، سبز (Green)  و آبی (Blue) است و با ترکیب این سه رنگ اصلی تا هزاران هزار رنگ متنوع را تولید می کند؛ این در حالی است که در چاپگرها و به طور کلی در صنعت چاپ از روش دیگری به نام استاندارد CMYK برای تولید رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود. به استاندارد رنگ‌بندی CMYK ، استاندارد چهاررنگ هم می گویند که طی آن هر رنگی از ترکیب چهار رنگی اصلی فیروزه ای (Cyan)، ارغوانی (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (Black) ساخته می‌شود.

به دلیل محدودیت‌های فیزیکی در ترکیب کردن رنگ‌ها، تعداد رنگ‌‌های حاصل از استاندارد CMYK کمتر از رنگ‌‌های حاصل از استاندارد RGB است و به همین دلیل برخی رنگ‌‌هایی را که در تصاویر طراحی شده بر اساس استاندارد RGB وجود دارند نمی توان به طور کاملا دقیق در چاپ مبتنی بر استاندارد  CMYK ایجاد کرد و به همین خاطر است که امکان دارد آنچه از فایل تصویری خود بر صفحه ی رایانه می بینید با آنچه در عمل چاپ شده است تفاوت‌‌هایی داشته باشد. باتوجه به آنچه گفته شد باید دقت داشته باشید که طرح ارسالی شما با استاندارد رنگی CMYK طراحی شده باشد تا رنگ های موجود در آن تا حد ممکن قابلیت اجرا در چاپ را داشته باشند. اگر فایل خود را براساس استاندارد RGB طراحی کرده باشید ممکن است فایل چاپ شده از نظر رنگی تا حدی با آنچه در صفحه نمایش دیده می شود متفاوت باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.