بلاگ

Spec-Sheet شناسنامه کاغذ چیست؟

شناسنامه کاغذ

Specsheet کاغذ را شناسنامه کاغذ به حساب می‌آوریم. چرا که همه ­ی ویژگی­ های کاغذ از جمله گرماژ، ضخامت و مقاومت LG)MD)  وSG)CD)  و میزان شاخص IGT در آن وجود دارد. لازم به توضیح نیست که کاغذها ضخامت­ و گرماژ­های مختلفی دارند. مصرف کننده بسته به نوع استفاده خود کاغذ مطلوب خود را انتخاب و استفاده می‌کند. در این مطلب به مقایسه ویژگی­ های مختلفی همچون مقاومت CD و MD، گرماژ و ضخامت کاغذها می پردازیم.

شناسنامه کاغذ

اولین نکته ای که از مقایسه دو شناسنامه کاغذ مشخص می ­شود چیست؟  ضخامت یا گرماژ کاغذ همیشه ضامن مقاومت بالاتر آن نیست. این موضوع کاملا بسته به برند کاغذ متفاوت است.

برای مثال کاغذ شماره یک در گرماژ ۳۵۰ گرم دارای مقاومت MD = ۲۳ و مقامت CD= ۱۱ است در حالی که در شکل دو کاغذ با همین گرماژ دارای مقاومت MD=۲۰  و مقاومت CD= ۳۶ می باشد. در نتیجه نمی توان از ضخامت یا گرماژ کاغذ نتیجه گرفت که مقاومت یک کاغذ بالاتر است.

گرماژ و ضخامت کاغذ

نکته دوم اینکه بسیاری از مشتریان ما با جعبه های مقوایی به عنوان بسته بندی محصولات خود سرو کار دارند. همچنین ناشرینی که به نشر مجلدها می پردازند با مفاهیمی مانند گرماژ و یا ضخامت کاغذ آشنا هستند. چرا که تولیدکنندگان جعبه ­های مقوایی و چاپخانه ها برای معرفی کاغذ مورد استفاده خود از این عنواین استفاده می‌کنند. نکته قابل تامل این است که ضخامت یا گرماژ یک کاغذ به تنهایی ملاکی بر انتخاب کاغذ درست نیست؛ مجددا به شکل های ۱ و۲ دقت کنید؛ در شناسنامه کاغذ ۱ ضخامت ۴۰۰ میکرون مربوط به کاغذ با گرماژ ۳۰۰ گرم و در کاغذ شماره ۲ همین ضخامت مربوط به کاغذ با گرماژ ۲۵۰گرم است. اهمیت این نکته در این است که بسیاری از فعالان صنعت چاپ هنوز هم با لمس کاغذ و یا استفاده از میکرومتر(!!!) گرماژ کاغذها را با یکدیگر مقایسه می کنند.

بنابر آنچه گفته شد پیواژ توصیه می‌کند  برای شناسایی کاغذ مناسب نیاز خود و یا تمیز دادن کاغذهای مختلف؛ تنها به ویژگی هایی همچون ضخامت یا گرماژ استناد نکنید. بلکه شناسنامه کاغذهای مورد استفاده را با یکدیگر مقایسه کنید.

در پیواژ می‌توانید انواع کاغذ و مقوای بسته‌بندی را به صورت آنلاین سفارش دهید. این سفارش تا یک هفته کاری به دستتان می‌رسد. برای خرید از پیواژ تنها باید به وبسایت ما سر بزنید. همچنین در اینستاگرام و سایت پیواژ پشتیبانی ۲۴ ساعته برای مشاوره شما وجود دارد. در صفحات اجتماعی می‌توانید راهکارهای بهتر کردن بسته‌بندی را بیاموزید. همچنین انواع بسته‌بندی‌های جدید پیواژ در این شبکه‌ها معرفی می‌شوند. شما هم با عضویت در این شبکه‌ها هماراه ما بمانید. پیواژ بسته‌بندی را برای شما راحت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *