بلاگ

آیا با مفهوم پلانوگرام آشنایید؟

پلانوگرام

پلانوگرام در سایر کشورها به عنوان مفهومی آشنا در استراتژی بازاریابی و فروش به شمار می­ رود. در حالی که در ایران آن­ طور که باید مدنظر تولید­کنندگان نبوده است. این مفهوم به چینش محصولات در قفسه خرده­ فروشی­ ها به منظور افزایش بهره ­وری می ­پردازد . به همین منظور عوامل بسیاری را در نظر می ­گیرد، عواملی همچون ارتفاع بسته‌بندی از سطح زمین به منظو تاثیر­گذاری بیشتر بر بازار هدف محصول (بزرگسالان، کودکان). طراحی بسته‌بندی محصولات به گونه­ ای که بعد از چینش آن­ ها در قفسه برند تولید­کننده به بهترین شکل نمایان باشد . نکاتی که تیم R&D، بازاریابی و طراحی پیواژ در طراحی بسته­ بندی ­ها مدنظر قرار می­ دهد.

ما در پیواژ بعد از همفکری با تیم بازاریابی شرکت تولیدکننده به منظور رعایت سیاست ­های فروش تولید کنندگان(سیاست­ هایی همچون: معرفی و پرورش محصولی جدید به بازار، حاشیه سود بیشتر برای محصولات خاص و…) به طراحی بسته‌بندی­ مناسب می ­پردازیم.

استراتژی بازاریابی

پلانوگرام چیست؟

پلانوگرام یک ابزار بازاریابی است که به کمک آن می‌توان برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژی بازاریابی را انجام داد. این ابزار با ترکیب دو بعد از بازاریابی، یعنی بازار و محصول، یک نقشه جامع از محصولات و بازارهای مختلف را ایجاد می‌کند.

در پلانوگرام، بازارها در یک محور و محصولات در محور دیگر قرار می‌گیرند و هر نقطه در این دو بعد، نشان دهنده یک محصول در یک بازار خاص است. پلانوگرام به تیم‌های بازاریابی کمک می‌کند تا میزان رقابت، نقاط ضعف و قوت و فرصت‌های جدید را در بازارهای مختلف تحلیل کنند و با توجه به این اطلاعات، استراتژی بازاریابی مناسبی برای هر بازار و محصول تعیین کنند.

از مزایای استفاده از پلانوگرام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمک به تیم بازاریابی برای تعیین جایگاه محصولات در بازارهای مختلف
  • شناسایی فرصت‌های جدید در بازارهای جدید
  • شناسایی نقاط ضعف و قوت محصولات
  • تعیین استراتژی بازاریابی مناسب برای هر بازار و محصول
  • بهبود هماهنگی بین تیم‌های مختلف در شرکت

به طور خلاصه، پلانوگرام یک ابزار مهم در بازاریابی است که به تیم بازاریابی کمک می‌کند تا با توجه به شناخت بازار و محصول، استراتژی بازاریابی مناسبی را برای هر بازار و محصول تعیین کنند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *