بلاگ

Spec-Sheet (شناسنامه)کاغذ چیست؟

می توان Specsheet کاغذ را شناسنامه کاغذ به حساب آورد چرا که همه ­ی ویژگی­ های کاغذ از جمله گرماژ، ضخامت و مقاومت LG)MD)  وSG)CD)  و میزان شاخص IGT در آن آورده می شود. لازم به توضیح نیست که کاغذها ضخامت­ و گرماژ­های مختلفی دارند که مصرف کننده بسته به نوع استفاده خود، کاغذ مطلوب خود را انتخاب و مورد استفاده قرار می­ دهند. در این مطلب با نمایش دو نمونه شناسنامه کاغذ از دو برند مختلف (از آوردن نام برند خودداری شده است)، به مقایسه ویژگی­ های مختلفی همچون مقاومت CD و MD، گرماژ و ضخامت در آن دو می پردازیم:

شکل ۱.


شکل۲.

همانطور که مشاهده می کنید در هرکدام از این جدول ها سه دسته اطلاعات گرماژ، ضخامت و مقاومت CD و MD  مشخص شده است؛ اولین نکته ای که از مقایسه این دو شناسنامه مشخص می ­شود این است که ضخامت یا گرماژ کاغذ همیشه ضامن مقاومت بالاتر آن نیست و این موضوع کاملا بسته به برند کاغذ می تواند متفاوت باشد.

برای مثال کاغذ شماره یک در گرماژ ۳۵۰ گرم دارای مقاومت MD = ۲۳ و مقامت CD= ۱۱ است در حالی که در شکل دو کاغذ با همین گرماژ دارای مقاومت MD=۲۰  و مقاومت CD= ۳۶ می باشد. در نتیجه نمی توان از ضخامت یا گرماژ کاغذ نتیجه گرفت که مقاومت یک کاغذ بالاتر است.

نکته دوم اینکه بسیاری از کسانی که با جعبه های مقوایی به عنوان بسته بندی محصولات خود سرو کار دارند و یا ناشرینی که به نشر مجلدها می پردازند با مفاهیمی مانند گرماژ و یا ضخامت کاغذ آشنا هستند چرا که تولیدکنندگان جعبه ­های مقوایی و چاپخانه ها برای معرفی کاغذ مورد استفاده خود از این عنواین استفاده می کنند؛ نکته قابل تامل این است که ضخامت یا گرماژ یک کاغذ به تنهایی نمی تواند ملاکی بر انتخاب کاغذ درست باشد؛ مجددا به شکل های ۱ و۲ دقت کنید؛ در شناسنامه کاغذ شکل ۱ ضخامت ۴۰۰ میکرون مربوط به کاغذ با گرماژ ۳۰۰ گرم و در کاغذ شماره ۲ همین ضخامت مربوط به کاغذ با گرماژ ۲۵۰گرم می باشد.اهمیت این نکته در این است که بسیاری از فعالان صنعت چاپ هنوز هم با لمس کاغذ و یا استفاده از میکرومتر(!!!) گرماژ کاغذها را با یکدیگر مقایسه می کنند.

بنابر آنچه گفته شد پیواژ توصیه می کند که  برای شناسایی کاغذ مناسب نیاز خود و یا تمیز دادن کاغذهای مختلف؛ تنها به ویژگی هایی همچون ضخامت یا گرماژ استناد نکنید بلکه شناسنامه کاغذهای مورد استفاده را با یکدیگر مقایسه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.