بلاگ

تاریخچه بسته‌بندی در ایران

تاریخچه بسته‌بندی مواد غذایی در ایران

درباره تاریخچه بسته‌بندی در ایران چه می‌دانید؟ ایران به دلیل موقعیت جعرافیایی خود از گذشته سابقه تعاملات تجاری داشته است. در این کشور کالاها و محصولات خود را بشکل کاروان‌های پارچه ، ادویه ، مصنوعات دستی به دیگر کشورها ارسال نموده است. بسـته‌بندی این کالاها معمولا از موارد کیسه­‌ای مثل گـونی، چـوب و صندوق­‌های مکعب مستطیل، مناسب برای مسیرهای طولانی، تشکیل می‌شود.

صنعت بسته ­بندی در ایران کمتر از نیم قرن سابقه دارد این در حالی است که این صنعت در اروپا دو قرن پیش راه ­اندازی شده و امروزه درآمدهای قابل تـوجهی را برای تولیدکنندگان محصولات صنعتی و کشاورزی تامین می ­کند. بسته­ بندی در ایران با ساخت قوطی فلزی توسـط فردی به نـام « درخشان» در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی آغاز شد.

تاریخچه بسته‌بندی مواد غذایی در ایران

تاریخچه بسته‌بندی مواد غذایی در ایران

تاریخچه بسته­ بنـدی مـواد غذایی نیز با همین تاریخ مقارن دانسته می شود و همچنین اولین کارخانـه کاغـذسازی در سال ۱۳۲۸ در کهریزک تاسیس شد که از کاغذهای باطله برای تولید کاغذ و مقوا استفاده می کرد و پس از این مجموعه، با گذشت زمان تعدادی واحد تولیدی دیگر در سـایر نقاط ایران احداث شد. اساس صنعت کاغذسازی در کشور بر مبنای تولیـد خمیر و کاغذ شکل گرفت و روز به روز کاملتر گردید. دستگاه‌های پیشرفته  در سال ۱۳۳۰ اولین قوطی فلزی برای بسته‌بندی روغن نباتی را ساختند.  در سال ۱۳۴۴ سیستم لاک زنی اتوماتیک در ایران نصب و راه اندازی شد.

در حال حاضر تامین‌کنندگان داخلی قادر به ساخت لایه بیرونی کارتن، کاغـذهـای مورد استفاده جعبه هستند. امروزه تامین‌کنندگان داخلی کاغذ حفاظت‌شده و لایه­‌هـای پلیمـری را بـرای محصولات پاستوریزه و استرلیزه‌ تولید می‌کنند. اولین کارخانه مدرن ایران در سال ۱۳۴۹ در منطقه هفت تپه خوزستان ساخته شد. در این کارخانه  کاغذهای تحریر با استفاده از تفاله نیشکر تولید می‌شدند. در همین اثنای تاریخچه بسته‌بندی مواد غذایی در ایران کارخانه چوب و کاغذ ایـران «چوکـا» بـا اسـتفاده از خمیرهـای وارداتی و خمیرهای داخلی، کاغذهای کرافت و بسته­‌بندی را تولید کرد و به این ترتیب تاریخچه صنعت بسته‌­بندی و تولید بسته­‌بندی­‌های سلولزی در ایران پا گرفت.

امروزه این صنعت در کشور با سرعت قابل توجهی رو به پیشرفت است. در سال­‌های اخیر صاحبان صنایع بیش از پیش بر اهمیت توجه به بسته‌بندی به منظور افزایش بهره‌­وری و صادرات محصولات خود پی برده‌­اند. شرکت چاپ و تولید بسته­ بندی پیواژ تولیدکننده بسته­ بندی­ های سلولزی با تمرکز بر بازار غذایی و دارویی تلاش دارد تا با بهره ­گیری از فناوری­ ها و استانداردهای روز دنیا خدماتی درخور به همراهان خود ارائه دهد.

پیواژ

اگر به حوزه تاریخچه بسته‌بندی در ایران علاقه مند هستید از سایر بلاگ های پیواژ نیز بازدید فرمایید. همچنین برای سفارش انواع جعبه می‌توانید به سایت پیواژ مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *