بلاگ

تاریخچه بسته بندی در ایران

ایران به دلیل موقعیت جعرافیایی که در منطقه دارد از گذشته سابقه تعاملات تجاری داشته و کالاها و محصولات خود را بشکل کاروان های پارچه ، ادویه ، مصنوعات دستی به دیگر کشورها ارسال نموده است و بسـته بندی این کالاها معمولا از بسته­ بندی­ های کیسه­ ای مثل گـونی ، چـوب و صندوق­ های مکعب مستطیل که برای مسیرهای طولانی مناسـب بوده اند ، تشکیل شده است.

صنعت بسته ­بندی در ایران کمتر از نیم قرن سابقه دارد این در حالی است که این صنعت در اروپا دو قرن پیش راه ­اندازی شده و امروزه درآمدهای قابل تـوجهی را برای تولیدکنندگان محصولات صنعتی و کشاورزی تامین می ­کند. بسته­ بندی در ایران با ساخت قوطی فلزی توسـط فردی به نـام « درخشان» در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی آغاز شد.

تاریخچه بسته­ بنـدی مـواد غذایی نیز با همین تاریخ مقارن دانسته می شود و همچنین اولین کارخانـه کاغـذسازی در سال ۱۳۲۸ در کهریزک تاسیس شد که از کاغذهای باطله برای تولید کاغذ و مقوا استفاده می کرد و پس از این مجموعه، با گذشت زمان تعدادی واحد تولیدی دیگر در سـایر نقاط ایران احداث شد. اساس صنعت کاغذسازی در کشور بر مبنای تولیـد خمیر و کاغذ شکل گرفت و روز به روز کاملتر گردید. در سال ۱۳۳۰ اولین قوطی فلزی برای بسته بندی روغن نباتی بوسـیله دستگاه­ های پیشرفته ساخته شد و در سال ۱۳۴۴ سیستم لاک زنی اتوماتیک در ایران نصب و راه اندازی شد.

در حال حاضر تامین کنندگان داخلی قادر به ساخت لایه بیرونی کارتن، کاغـذهـای مورد استفاده در جعبه و کاغذهای حفاظت شده، لایه­ هـای پلیمـری بـرای محصولات پاستوریزه و استرلیزه می ­باشند. اولین کارخانه مدرن در ایران در سال ۱۳۴۹ در منطقه هفت تپه استان خوزستان به منظور تولید کاغذهای تحریر با استفاده از تفاله نیشکر بنیان گذاشته شد. در همین اثنا کارخانه چوب و کاغذ ایـران «چوکـا» بـا اسـتفاده از خمیرهـای وارداتی و خمیرهای داخلی، کاغذهای کرافت و بسته­ بندی را تولید کرد و به این ترتیب صنعت بسته ­بندی و تولید بسته­ بندی­ های سلولزی در ایران پا گرفت، امروزه این صنعت در کشور با سرعت قابل توجهی رو به پیشرفت است. در سال­ های اخیر صاحبان صنایع بیش از پیش بر اهمیت توجه به بسته­ بندی به منظور افزایش بهره ­وری و صادرات محصولات خود پی برده ­اند. شرکت چاپ و تولید بسته­ بندی پیواژ تولیدکننده بسته­ بندی­ های سلولزی با تمرکز بر بازار غذایی و دارویی تلاش دارد تا با بهره ­گیری از فناوری­ ها و استانداردهای روز دنیا خدماتی درخور به همراهان خود ارائه دهد.

اگر به حوزه چاپ و بسته بندی علاقه مند هستید از سایر بلاگ های پیواژ نیز بازدید فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.